Ook in 2025 zullen een aantal Nederlandse motorsport prominenten die actief zijn op het wereldtoneel weer hun belevenissen en ervaringen delen via een column op Racesport.nl. Deze week de beurt aan Michael van der Mark. De WorldSBK coureur praat ons bij over zijn naderende afscheid als vaste WorldSBK coureur, zijn bijzondere band met teamgenoot Toprak Razgatlioglu en de Nederlandse inbreng.
De laatste twee raceweekenden van het WorldSBK-seizoen staan voor de deur: Estoril en Jerez. Mijn laatste twee als vaste deelnemer in het WK Superbike. Of beter gezegd: als vaste waarde in de WorldSBK-paddock. Dat klinkt eigenlijk beter.
Eerlijk is eerlijk, het voelt ergens ook wel goed zo. Gek genoeg. Je weet dat het moment ooit gaat komen, maar als het dan ineens zó dichtbij is… dan komt er van alles naar boven. Natuurlijk ga ik het missen. De adrenaline, de strijd, het teamgevoel. Maar ergens heb ik er ook vrede mee.
Wat ik het meest ga missen? De mensen. En in het bijzonder Toprak. We hadden bij BMW een bijzondere klik — niet alleen op de baan, maar zeker ook daarbuiten. We konden het oprecht goed met elkaar vinden, en dat merk je in de sfeer binnen het team. Die was dit jaar beter dan ooit.
Toprak is niet alleen een uitzonderlijk talent, hij is ook gewoon een bijzonder mens. Wat hij uit de BMW M 1000 RR weet te halen, zeker als je het afzet tegen de kracht van die Ducati’s… dat is ronduit indrukwekkend. Ik weet uit eigen ervaring hoe sterk die Ducati’s op bepaalde punten zijn — dat bleek onlangs nog in Aragón, waar ik het aan den lijve heb ondervonden. Maar hij doet het gewoon geweldig. Hij is dé titelfavoriet. Aragón was geen ideale baan voor BMW, maar Estoril ligt hem wél — dat weten we allemaal. Ik ben er dan ook van overtuigd dat hij hier weer sterk voor de dag zal komen. Ook hij vertrekt na dit seizoen uit de WorldSBK-paddock. En ik denk oprecht dat men hem hier gaat missen — niet alleen vanwege zijn rijkunsten, maar zeker ook om wie hij als persoon is.
Estoril zelf is een circuit dat mij ook ligt. Misschien wat verouderd, vrij krap, maar het heeft karakter. Ik heb er in het verleden mooie resultaten behaald, ondanks dat niet álles er altijd mee zat. Het zou prachtig zijn om hier nog één keer écht te kunnen knallen.
Terwijl ikzelf richting een afscheid ga als vaste deelnemer, kijk ik ook met een schuin oog naar wat er vanuit Nederland aankomt. In de World Supersport begonnen we het jaar nog met drie landgenoten. Maar nu? Niet één Nederlander aan de start in Estoril. Dat is toch zonde? Glenn, Bo, Loris… allemaal hadden ze hun eigen redenen, maar het doet wel een beetje pijn.
In 2026 zal er geen Nederlander als vaste deelnemer aan de start staan in de WorldSBK. En ook in de World Supersport-klasse ziet het er somber uit. Hopelijk keert het tij de komende maanden, want anders wordt het wel erg karig.
Gelukkig hebben we op dit moment twee landgenoten die het erg goed doen in de Moto2: Collin en Zonta. Beiden maken duidelijke stappen. Zeker Collin. Hoe hij zich heeft ontwikkeld sinds de start van het seizoen — daar mogen we echt trots op zijn. Moto2 is geen kattenpis, verre van. En vijf keer in de top tien finishen in de laatste zes races? Dat is indrukwekkend. Ook Zonta pakte vorige week in Indonesië weer een punt. Twee Nederlanders in de punten, dat blijft bijzonder. We zijn in Nederland soms een beetje verwend. Denken snel dat het allemaal vanzelfsprekend is. Maar wat deze jongens laten zien, is het resultaat van keihard werken. Week in, week uit bewijzen dat je erbij hoort. Dat verdient respect. Jammer genoeg vergeten we dat in Nederland weleens. Ik heb regelmatig het gevoel dat we dat in Nederland met ons allen niet helemaal goed beseffen, en niet door hebben hoe moeilijk de Moto2 klasse is….. en daar doen we in mijn ogen deze twee talenten echt tekort mee.
Tot slot: uiteraard zijn veel mensen benieuwd naar mijn plannen voor volgend seizoen. Zoals eerder gezegd wil ik graag blijven racen — en het liefst met BMW. We werken aan een mogelijke deelname in het MotoAmerica. Een done deal is het nog niet, maar de gesprekken zijn vergevorderd. We zijn bezig met de laatste details, en ik hoop op korte termijn meer duidelijkheid te kunnen geven.
Tot over vier weken,
Michael van der Mark
Eerdere columns in 2025:
19.Column Wilco Zeelenberg: “Oostenrijk, Balaton Park, Catalunya en de nieuwe Yamaha V4”
18. Column Collin Veijer: “De progressie is er, nu hard blijven werken op de manier die ons tot hier gebracht heeft”
17. Column Glenn van Straalen: “Eerst volledig fit, dan pas terug op de motor”
16. Column Michael van der Mark: “Racen voor Luca in Suzuka, twijfels over Balaton Park en een nog onzekere toekomst”
15. Column Wilco Zeelenberg: Blessures, technologie en verwachtingen voor de tweede seizoenshelft
14. Glenn van Straalen: Positieve lijn na lastige weken
13. Collin Veijer: “Iedereen bedankt die naar Assen is gekomen en mij heeft gesteund. Het betekende veel voor me”
12. Michael van der Mark: Eerste indruk Balaton Park Circuit en een koninklijk moment tijdens Dutch TT
11. Wilco Zeelenberg: Het MotoGP seizoen tot nu toe en de verwachtingen voor de Dutch TT
10: Glenn van Straalen: “Het enige waar ik nu mee bezig ben is het weer 100% fit zien te worden”
09. Collin Veijer: “Nog even flink doorbijten, maar we komen sterker terug”
08.Wilco Zeelenberg: “Marc Márquez maakt Bagnaia nerveus”
07. Michael van der Mark: “Soms moet je roeien met de riemen die je hebt”
06. Glenn van Straalen: “Een flinke hersenschudding is gewoon een hele nare blessure”
05: Collin Veijer: “Voor mij was de tiende plaats in Austin niet het belangrijkste”
04.Wilco Zeelenberg: “Hopelijk weet het Nederlandse publiek onze inzet te waarderen”
03. Michael van der Mark: “Concessie problematiek, één fabrikant vond het blijkbaar nodig hiertegen te ageren”
02. Glenn van Straalen: “Zeker niet de start van het seizoen waarop we gehoopt hadden”
01.Wilco Zeelenberg: “TV maken is iets anders dan een MotoGP team managen”
↓Tijdschema en volledige uitslagen EICMA Estoril Round:↓
Handige links EICMA Estoril Round:
Volledig tijdschema en uitslagen
Waar te volgen op TV
NIEUW | MotoGP- en WorldSBK ticketshop
Fotoverslag
Vrijwillige bijdrage Racesport.nl
Bent u een trouwe bezoeker van deze website, bent u tevreden met het door ons gebrachte gratis te lezen motorsportnieuws en wilt u het werk van het Racesport.nl redactieteam mede ondersteunen?
Dat kan d.m.v. een vrijwillige bijdrage via de betaallink vrijwillige bijdrage Racesport.nl of door een bijdrage over te maken naar het volgende bankrekening nummer: NL31 BUNQ 2035 9539 44 t.n.v. ES Event & Sports Promoter, onder vermelding van ‘vrijwillige bijdrage Racesport.nl’

