HomeInternationaalFinishpraatFinishpraat: Dubbel TT-podium van Theo Bult

Finishpraat: Dubbel TT-podium van Theo Bult

De wekelijkse rubriek Finishpraat speelt in op actualiteit, combineert verleden met heden en haalt oude herinneringen op; kortom een verhaal voor de echte motorsportfan. In deze editie gaan we terug naar 1971, toen Theo Bult op één dag tweemaal op het TT-podium stond.

Over anderhalve week vieren we 100 jaar TT Assen. In deze periode passeren regelmatig de nationale en internationale helden van de TT Assen de revue. Vanuit Nederlands oogpunt zijn dat voornamelijk de Nederlandse winnaars tijdens een Grand Prix in Assen: Paul Lodewijkx, Wil Hartog, Jack Middelburg, Egbert Streuer, Bernard Schneiders en Hans Spaan.

In deze Finishpraat wil ik stilstaan bij iets anders; het betreft zelfs een unieke prestatie voor een Nederlander tijdens de TT Assen. In 1971 finishte Theo Bult namelijk op één dag tweemaal binnen de top-drie in een race voor het wereldkampioenschap in Drenthe. De coureur uit Twente mag zonder enige twijfel één van de grootste Nederlandse wegracetalenten aller tijden genoemd worden. Dat Bult nooit een Grand Prix heeft gewonnen, komt voornamelijk doordat hij heel vroeg gestopt is. Anders was hij zonder twijfel nog heel ver gekomen in het wereldkampioenschap wegrace.

Bult begon in 1968 met wegracen op nationaal niveau. En ruim twee jaar later (in 1970) versloeg hij al internationale toppers op Nederlandse stratencircuits en reed hij in de Grand Prix binnen de top tien in zowel de 250cc als de 350cc. Zo megasnel verliep de ontwikkeling van Bult! Bij zijn eerste Grand Prix — in 1970 op de Nürburgring — reed Bult na de start zelfs aan de leiding. In al zijn enthousiasme schoof hij in de openingsronde onderuit, maar dat toont maar weer aan wat voor talent hij was. In 1971 won Bult zijn thuisraces in Tubbergen, Raalte en Hengelo GLD, waar ook veel internationale toprijders aan de start verschenen. Maar ook op Grand Prix-niveau ging het goed: zo werd hij vóór de TT Assen al vierde (350cc) en achtste (250cc) in Duitsland. Zou er in Assen nog meer mogelijk zijn?

Bult kwam opnieuw met zijn Yamsel uit in twee raceklassen. De eerste race voor Bult tijdens de TT Assen was de 350cc, waarin ook Giacomo Agostini (MV Agusta) en Phil Read (Yamaha) aan de start verschenen. Bult kwam goed van de plek vanaf de derde startrij en raakte in gevecht met Jarno Saarinen en Paul Smart om de derde plaats. Agostini (P1) en Read (P2) waren een maatje te groot, maar Bult wist — na het uitvallen van zijn naaste belagers — de derde plaats veilig te stellen. De eerste podiumplaats was binnen! Nou ja, podiumplaats… In die tijd ging het nog wat anders dan tegenwoordig. Nu is het gebruikelijk dat altijd de top drie op het podium verschijnt. In 1971 ging het er bij iedere Grand Prix nog anders aan toe. In Assen kwam altijd alleen de winnaar naar het podium, samen met de beste Nederlander. Zo stonden Agostini en Bult samen op het podium.

Theo Bult in actie tijdens een classic demorace op de Luttenbergring in 2024 | Foto credit: Henk Teerink
Theo Bult in actie tijdens een classic demorace op de Luttenbergring in 2024 | Foto credit: Henk Teerink

Later op de dag stond de 250cc-race op het programma. Voor deze race had Bult zich op de voorste startrij gekwalificeerd. Aan kop wist Read een voorsprong op te bouwen en te winnen. Daarachter reed Saarinen eerst op de tweede plaats, maar die viel — net als in de 350cc-race — uit. Bult kwam na een matige start snel naar voren en streed rondenlang met Dieter Braun om de tweede plaats. Bult bleek te sterk en na zijn derde plek in de 350cc werd hij een paar uur later tweede in de 250cc. Een ongekende prestatie die door geen enkele Nederlander meer is geëvenaard. Tegenwoordig is dat ook niet meer mogelijk, omdat de coureurs slechts in één raceklasse mogen uitkomen. De TT Assen van 1971 was vanuit Nederlands oogpunt sowieso zeer succesvol. Rob Bron werd achter Agostini razend knap tweede in de 500cc. In de 50cc won Ángel Nieto, maar maakten Jos Schurgers, Teunis Ramaker en Jan Bruins de top vier compleet.

Later in het seizoen 1971 kwam Bult hard ten val tijdens een nationale race in Vessem. Zijn zware rugblessure deed de coureur uit Lonneker besluiten om te stoppen met racen. Helaas kwam er daardoor een einde aan een veelbelovende carrière. In 1971 was Bult al als vierde geëindigd in het 350cc-wereldkampioenschap en gezien zijn snelle opmars zat er voor de daaropvolgende jaren nog veel meer in. Bult’s passie voor de motorsport bleef echter onverminderd. Op 80-jarige leeftijd rijdt hij nog steeds met zijn Yamsel tijdens classic demoritten, veelal samen met zijn zoon Axel. Theo Bult: naast een talentvol motorcoureur ook een ontzettend aardige en bescheiden man.

Tot volgende week,
Asse Klein



Volg het laatste Racesport.nl nieuws ook via social media:

Facebook | InstagramX Threads YouTube   



   Vrijwillige bijdrage   

Bent u een trouwe bezoeker van deze website, bent u tevreden met het door ons gebrachte gratis te lezen motorsportnieuws en wilt u het werk van het Racesport.nl redactieteam mede ondersteunen?

Dat kan d.m.v. een vrijwillige bijdrage via de betaallink vrijwillige bijdrage Racesport.nl  of door een bijdrage over te maken naar het volgende bankrekening nummer:

NL31 BUNQ 2035 9539 44 t.n.v. ES Event & Sports Promoter, onder vermelding van ‘vrijwillige bijdrage Racesport.nl’



 

Gerelateerde berichten
Gerelateerd

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping