Menig auteur heeft wel eens de term ÔAssen blijft verrassenÕ gebruikt om de TT- races op het circuit van Drenthe te karakteriseren. De TT van 1992 zou zeker een grote verrassing met zich meebrengen. De 500cc race leek aanvankelijk uit te lopen op een debacle.
Een groot aantal toppers kon niet aan de start van de race verschijnen door zware blessures opgelopen bij eerdere serieuze valpartijen. Hiermee was de betekeniswaarde van de race voor de start al zwaar gedaald. De wedstrijd in de 500cc zou echter de meest spannende race van de dag blijken te zijn samen met de door Italianen overheerste 125cc race. De jonge Alex Crivill wist na een bikkelhard gevecht optimaal te presteren van het ontbreken van de grote favorieten en won de race.
Verdedigend wereldkampioen Wayne Rainey moest de strijd als eerste verlaten. Na zes rondjes gereden te hebben in de vrije training op donderdagmorgen gaf Rainey er de brui aan. Hij had nog te veel pijn aan zijn linkerpols, een blessure opgelopen bij een ongelooflijk harde valpartij op het circuit van Hockenheim tijdens de Duitse GP twee weken voor de Dutch TT.
De trainingen voor de TT werden een waar drama. Het gehele Rothmans Honda team werd op donderdag en vrijdag al uitgeschakeld. Wayne Gardner liep bij een val een hersenschudding op en Michael Doohan een dubbele breuk aan zijn linkerbeen. Beiden konden niet aan de start op zaterdagmiddag verschijnen. Zij waren echter niet de enige twee coureurs die tijdens de trainingen hard in aanraking kwamen met het Assense asfalt. Zo vloog Randy Mamola met een verschrikkelijke hide-sider van zijn Yamaha, overigens zonder ernstige gevolgen. De trainingen van de 500cc stonden dan ook vooral in het teken van de vele valpartijen.
De weg naar de winst leek vervolgens geheel vrij voor Kevin Schwantz, de enige echte vedette die nog wel aan de start van de race kon verschijnen, na zelf ook gevallen te zijn tijdens de trainingen. De pole-position was echter voor Eddie Lawson die voor het eerst de vuurrode Cagiva op de eerste plaats van de grid mocht neerzetten. Kevin Schwantz volgde met een tweede trainingstijd, die vandaag goede zaken kon doen voor de WK-stand. Kevin Schwantz laat er vanaf het begin af aan geen gras over groeien en pakt kopstart voor Eddie Lawson, die direct met plaagstootjes duidelijk maakt vlak achter Schwantz te zitten en ook voor de winst wil gaan. Een overwinning voor Lawson zal tevens de eerste 500cc GP-overwinning betekenen voor Cagiva.
De eerste paar ronden van de race geven direct al een uniek beeld. Het veld wordt aangevoerd door twee SuzukiÕs en twee CagivaÕs in de vorm van Schwantz, Lawson, Barros (Cagiva) en Chandler (Suzuki). Dit is nog nooit eerder vertoond tijdens een 500cc race. Samen slaan de vier mannen een gat ten opzichte van de concurrentie, maar in de derde ronde trekt outsider Chandler zijn motor onderuit, waardoor de kopgroep nog met drie man overblijft. Op redelijke achterstand volgen Crivill en Garriga nu op een vierde en vijfde plaats.
In de 7e ronde slaat echter ook het noodlot toe voor Schwantz en Lawson. Bij het ingaan van de Haarbocht probeert Lawson zijn machine bij Schwantz binnendoor te steken. Lawson zit echter nog niet goed naast Schwantz en Kevin gooit zijn Suzuki vervolgens, waarschijnlijk zonder Lawson gezien te hebben, voor Eddie de bocht in. Lawson raakt daardoor de achterkant van de machine van Schwantz en samen gaan ze er hard af. Lawson kan nog grotendeels op eigen kracht het strijdperk verlaten, terwijl Schwantz op een brancard wordt afgevoerd.
Mede door deze val heeft geen enkele topper de finish kunnen behalen en de eerste plaats is nu in handen van Ôde grote onbekendeÕ Alexandre Barros met een ruime voorsprong op Garriga en Crivill. Barros heeft echter duidelijk moeite het tempo na de val van Schwantz en Lawson in zijn eentje aan te moeten geven en na twee ronden zitten de twee achtervolgende Spanjaarden al aan het achterwiel van de Braziliaan. John Kocinski, teamgenoot van Rainey, volgt op zoÕn 3 seconden op een vierde plaats.
De drie kopmannen hebben het zwaar met elkaar aan de stok en in de 11e ronde neemt Crivill ter hoogte van de Stekkenwal voor de eerste keer de leiding in de race. In de GT-bocht wordt Crivill echter al weer teruggezet naar een tweede plaats door Barros. Kocinski heeft inmiddels ook kunnen aansluiten bij de kopgroep, omdat de eerste drie elkaar behoorlijk in de weg zitten. Een unieke kopgroep van vier coureurs is hiermee ontstaan. Mannen die het hele jaar nog niet zo ver voorin hebben gezeten, rijden op dit moment samen in de kopgroep van de wedstrijd. Kocinski is nu misschien wel de grootste kanshebber voor de overwinning, want hij is de enige van de vier die er in geslaagd is al n keer eerder een 500cc race te winnen, namelijk de laatste GP van 1991 in Maleisi op het circuit van Shah Alam.
In de 13e ronde van de race bevindt Crivill zich op een derde plaats. In de Madijk gaat Garriga wijd en kan Crivill terug binnendoor. De GT-bocht is duidelijk niet het sterkste punt van het circuit voor Alex, want dit keer wordt hij hier verschalkt door Kocinski. Crivill is echter in de Haarbocht ongenaakbaar en bij het ingaan van de 14e ronde pakt Crivill op dit punt van het circuit Kocinski terug. Als Barros vervolgens een foutje maakt in de Stekkenwal is de kans schoon voor Alex om de leiding opnieuw in handen te nemen. Weer is het Kocinski die even later in de GT aan Crivill voorbijgaat.
Een ronde later zet Crivill zijn motor op topsnelheid op de Veenslang langs de Yamaha van Kocinski en tweenhalve ronde lang weet Alex de leiding vast te houden. Als aan een touwtje denderen de vier over het circuit van Drenthe. De druk op de schouders van Crivill is groot en twee ronden voor het eind steekt Barros zijn machine in de Noordlus van het circuit voorbij aan die van Crivill.
In de 19e ronde komt Alex opnieuw als sterkste uit de Haarbocht en heeft hij de leiding voor Barros en de sterk meerijdende Kocinski. Garriga lijkt inmiddels gezien voor de overwinning. In de 20e en laatste ronde van de race maken Barros en Kocinski het elkaar zeer moeilijk in de strijd om de tweede plaats, zodat Crivill lichtelijk weg kan lopen. Gedecideerd rijdt Alex naar de finish en wint hij voor winnaar van het duel om de tweede plaats Kocinski, derde man Barros en Garriga. Publiekslieveling Mamola wordt met een achterstand van ruim een halve minuut vijfde. De enige Nederlandse coureur Cees Doorakkers slaagt met een twaalfde plaats er net niet in punten voor het WK te pakken.
De overwinning op Assen zou voor Crivill zijn eerste 500cc-overwinning zijn, maar daarnaast was Alex ook de eerste Spanjaard in de geschiedenis die een 500cc GP op zijn naam wist te schrijven. Een race die leek te lijden aan een tijdelijke maar hevige bloedarmoede, werd een getuigschrift van ijzersterk rijden van enige subtoppers. Met als grootste verrassing: Alex Crivill.
Asse Klein
Crivill aan het werk op de Campsa Honda
(bron: www.fotoesport.com)