Column Ben Looijen: Goedkoper motorracen

Beste mensen, motorracen is duur, dat is altijd al zo geweest en in de loop der jaren alleen maar erger geworden. In deze tijd van recessie kunnen veel rijders/teams dan ook maar moeilijk voldoende budget bij elkaar krijgen om alles goed op de rails te zetten.

foto: Guus van Goethem

Verder zijn sponsors moeilijk te interesseren voor de sport, want er komt weinig publiek bij de races kijken en ook in de media krijgt men minder aandacht dan in de dagen van Boet, Wil en Jack.

Organisaties moeten ook vaak alle zeilen bijzetten om hun evenement met een gunstig kassaldo af te sluiten. Er wordt van alles bedacht om maar publiek naar de races te krijgen, één van die dingen is bv Classicraces. 
Natuurlijk is dit mooi om te zien, want ik geniet ook echt als ik Jan de Vries, Aalt Toersen of Marcel Ankone op hun racers van vroeger rond zie denderen. Maar is het eigenlijk niet een beetje vreemd dat de we "de helden van toen" nu nodig hebben om publiek bij de races van 2010 te krijgen?

Ik begrijp heel goed dat een organisatie alles aangrijpt om zijn evenement in stand te houden. Zou het niet verstandiger zijn om te proberen de races van nu interessanter te maken zodat het publiek voor de jonge helden komt in plaats voor de oude garde ? Ik ben van mening dat de wedstrijden het produkt zijn waar het om moet draaien. Dat produkt moeten we dus zien te verbeteren.

Om mij heen zie ik veel activiteiten om vooral jong talent zo vroeg mogelijk te laten beginnen met de sport, SOBW, Honda NSF, diverse minibikes enz. Allemaal leuk en aardig maar ik heb nu al meerdere keren gezien dat een minibike kampioen  op een echte racer niet of nauwelijks presteerde. Als een jonge rijder echt talent heeft dan kan hij volgens mij best gelijk op een 125cc stappen. Natuurlijk weet ik ook dat Valentino Rossi op een minibike heeft gereden in zijn kinderjaren maar denkt u dat zijn talent of WK titels nu minder zouden zijn geweest zonder die minibike, ik denk het niet.
Voor kleine kinderen is de minibike een prima tijdverdrijf en moet gewoon doorgaan zoals het is, maar het is voor mij geen basis of garantie om talent te kweken. Een jonge rijder die wil gaan racen moet in mijn ogen de kans hebben om gelijk in het ONK te beginnen en het liefst op een zo goedkoop mogelijke manier. En over dat goedkoop wil ik hieronder verder gaan.

De raceklasses zoals we die vroeger kenden zijn grotendeels verdwenen met uitzondering van de 125cc en de zijspannen. De andere klasses zijn standaard wegmotoren die van alle toeters en bellen zijn ontdaan en vervolgens van snelle nokkenassen, ander uitlaatje enz zijn voorzien om het vermogen op te peppen, want iedereen wil nu eenmaal de snelste fiets hebben! Dit oppeppen maakt het racen wel extra duur en dat is nu net wat we niet willen, want het zijn vaak de pegulanten die ontbreken. Als we nu de 125cc klasse laten voor wat het is maar daarnaast bv een 400cc standaardklasse gevolgd door een 600cc standaard klasse en als snelste een 750 of 1000cc standaard klasse. (per klasse hetzelfde merk en type motor)

Dit zijn gewoon standaard fietsen die zo uit de showroom komen. Ze worden ontdaan van alle overbodige toeters en bellen en eventueel een iets meer open uitlaatje (wel iedereen verplicht dezelfde), want racen met standaard geluid is niet echt leuk (sorry Baggelhuizen). De fietsen worden per klasse met dezelfde banden uitgerust. Vering mag eventueel aan raceomstandigheden worden aangepast, maar ook hier weer voor iedereen gelijk. Zo kunnen we leuk racen tegen aanzienlijk lagere prijzen dan nu want neemt u van mij aan dat het tunen van een racer niet echt goedkoop is. Bovendien hoeft een standaard fiets minder vaak gereviseerd te worden dan een getunede. De snelheid van deze fietsen zal iets lager liggen maar of dat zoveel is, ik betwijfel het. En komt u er later toch achter dat racen toch niet helemaal is wat u dacht, dan monteert u de koplamp en richtingaanwijzers weer en uw fiets kan zo weer de straat op of verkocht worden.

Elke motorfietsimporteur mag inschrijven voor de klasse waar hij belangstelling voor heeft. De importeur is vast bereidt wat korting te geven want hij krijgt veel reclame op de circuits en zo doen we dat ook met de banden, per klasse het zelfde merk band. 

Volgens mij wordt op deze manier het racen een stuk goedkoper. Je kunt zelfs met een tweedehands fiets rijden en de kansen liggen voor iedereen gelijk want zowel het vermogen, wegligging als de grip van de banden is voor iedereen hetzelfde. Met dit concept is het ook niet ondenkbaar dat de races spannender worden. En als er meer spanning is dan komt er misschien ook weer meer publiek, en meer publiek betekent dan weer inkomsten voor de organisatie.

Beste mensen, ik verwacht echt niet dat met dit concept de racerij in een keer uit het slop is, maar het leek mij een kleine stap in de goede richting en dat wilde ik graag even met u delen!


PS. Wie mocht denken dat standaard motoren niet snel genoeg gaan, Agostini, Hailwood, Read en Sheene reden in hun tijd met minder PK's dan nu in een standaard 600ccer zit en deze heren werden geroemd over hoe zij met hun PK monsters omgingen.

Reacties

Door: pinin39
op: maandag 5 juli 2010 20:53:56

goed plan , ik heb ook zo wel wat ideetjes hoe het goedkoper zou kunnen en toch de racespirit bewaren. misschien wat mailcontact ? maurice@westermanracing.nl

Door: mark-81
op: maandag 5 juli 2010 20:54:41

Er bestaan toch al boxercups en suzuki sv cups?

Door: talin77
op: dinsdag 6 juli 2010 11:25:57

ik wil niet meteen alles afvallen maar dit raakt kant nog wal! de collumn begint met dat het zo moeilijk is om in Nederland de financien rond te krijgen om te kunnen racen, om uberhaupt publiek dan wel sponsoren naar een wedstrijd te krijgen en dan wil de schrijver een jochie die denkt dat ie kan racen direct op een 125 ( als voorbeeld ) zetten. laat zo iemand eens ruiken aan de wegracerij door eerst minibike dan wel SOBW te gaan rijden. ik spreek even over een paar jaar geleden maar toen kwam toch het gros uit de 125 uit de sobw/minibike ( van Leeuwen, Ginhoven, den Bekker enz ) een standaard 125 hoef je in Nederland al niet mee aan te komen om ook maar uberhaupt te kunnen racen, de cilinders moeten al een rondje Japan - Italie hebben gemaakt om fatsoenlijk mee te kunnen rijden hier in de lage landen, dan heb ik het nog niet eens over de elecktronica die er tegenwoordig op zit. uitspraak van iemand die ook iets doet in de 125: we hebben het zelf kapot gemaakt, door allerlei dure snufjes op die fietsen te zetten is het voor de "normale" jongen ( die zonder een ton aan sponsorgeld of rijke vader ) niet meer mogelijk om zo hard rond te gaan, programeerbare ontstekingen, die onder het rijden te verstellen zijn, quickshifters, voorvorken met de beste remmerij er op waar ze in de WK's ook mee rijden enz. er zijn al heel wat standaard klasses geweest de afgelopen jaren die allemaal weer verdwenen zijn, en mooie hobby klasse's die daarvoor moetsen wijken, supermono's, BOTT, 400 enz. het startveld van tegenwoordig is al zo dun en dan ook nog weer een standaart klasse erbij, ik denk niet dat dat de oplossing is.

Uitslagen/Agenda

zondag 27 mei 2012
10:45 - 11:05
Eerste kwalificatie
13:30 - 13:55
Tweede kwalificatie
maandag 28 mei 2012
17:10 - 17:40
Race